PostHeaderIcon Cytrusy Citrus spp.

Opis

Cytrusy są nam bardzo dobrze znanymi roślinami z uwagi na swoje owoce. Wiele ich gatunków pochodzi z Azji południowej, wschodniej i południowo-wschodniej, a także z Australii i południowo-zachodnich wysp Pacyfiku.

Stanowisko
Co do światła, Cytrusy są bardzo wymagające. Nie mogą być to jednak ostre promienie słoneczne, aby nie doszło do poparzenia i więdnięcia liści. Zapewnia to jednak lepsze owocowanie. Latem najlepiej wystawić doniczkę na balkon lub taras. W okresie wzrostu najlepszą temperaturą dla rośliny jest 18-22 st.C, ale znosi również upały. Zimą powinno to być jednak chłodniejsze pomieszczenie, a temperatura powinna wynosić w nim 4-10 st.C

Podlewanie
W okresie wegetacji powinniśmy obficie podlewać Cytrusy. Wskazana jest nawet kąpiel w większym pojemniku. W czasie spoczynku natomiast podlewamy znacznie rzadziej i mniej obficie. Wskazane jest również regularne zraszanie co dobrze wpływa na wygląd liści.

Nawożenie

Co do nawożenia to robimy to co 7-14 dni używając zwykłej mieszanki nawozowej. Zimą nie nawozimy.

Podłoże

Podłoże, do którego przesadzamy roślinę powinno zawierać zwietrzałą glinę i gruboziarnisty piasek. Jeśli odczyn gleby nie będzie kwaśny to liście zaczną żółknąć.

Przesadzanie

Przesadzamy wiosną i tylko te rośliny, które są najbardziej rozrośnięte.

Ważny jest drenaż na dnie doniczki. Dodatkowo przycinamy zaschnięte i najdłuższe pędy. Pamiętajmy, że owoce, które wyrosną w naszym mieszkaniu są jak najbardziej jadalne i bez obawy możemy je spożywać o ile nie pryskaliśmy ich nawozami.

Menu