PostHeaderIcon Cyprys Cupressus

Opis

Cyprys pochodzi z rodzaju drzew iglastych i występuje na terenach Azji Mniejszej, na obszarze śródziemnomorskim oraz w Ameryce Południowej. Posiada wyprostowany pokrój i zielone łuskowate liście. W czasie Świąt Bożego Narodzenia może posłużyć nam jako mała choinka.

Stanowisko

Cyprysowi najlepiej odpowiada miejsce dobrze oświetlone światłem rozproszonym. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą doprowadzić do powstawania plam na liściach. Dobre miejsce do ustawienia doniczki z rośliną jest parapet balkonowego okna. Pamiętajmy jednak, że potrzebuje ona dużo przestrzeni. Latem warto wystawić ją na balkon bądź taras.

Temperatura

Najlepsza temperatura dla rośliny to 16-20 st.C Zimą temperatura powinna wynosić 6-10 st.C Cyprys nie jest niestety rośliną mrozoodporną.

Podlewanie

Podlewamy roślinę regularnie, ale tak, aby nie doszło do zalania korzeni. Nie możemy ich także przesuszyć.

Nawożenie

W okresie wiosny i lata nawozimy Cyprysa co 4 tygodnie używając mieszanki do roślin iglastych. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Przesadzanie

Podłoże do przesadzania powinno być typową mieszanką do iglastych roślin, ale nie zaszkodzi także uniwersalna z dodatkiem gruboziarnistego piasku i wilgotnego torfu. Przesadzamy wtedy, gdy korzenie przedostają się przez otwory w doniczce.

Pielęgnacja

Dla dodatkowej pielęgnacji usuwamy zasychające gałązki, a w razie potrzeby podpieramy roślinę kijkiem bambusowym.

Choroby

Cyprys choruje rzadko, ale na pędach mogą pojawić się tarczniki lub przędziorki.

Menu