PostHeaderIcon Cissus Cissus

Opis

Cissus pochodzi z Amazonii. Występuje tam jako roślina porastająca pnie drzew. Jest szybko rosnącym pnączem i posiada owalne i skórzaste liście z ząbkowanymi brzegami. Osiągają długość 5-10 cm.

Stanowisko
Najlepszymi warunkami dla Cissusa jest ustawienie go blisko balkonowego okna, tak, aby docierało do niego jak najwięcej światła. Nie mogą być to jednak bezpośrednie promienie słoneczne, gdyż mogą doprowadzić do zasychania brzegów liści.

Temperatura

Najlepsza temperatura dla rośliny to 22-25 st.C Nie może spaść poniżej 18 st.C ponieważ spowoduje to zahamowanie wzrostu Cissusa. Zimą temperatura musi być równie wysoka.

Podlewanie
Podlewać powinniśmy regularnie, a ziemia w doniczce musi być stale wilgotna. Do podlewania używamy miękkiej, przegotowanej wody, która nie zawiera chloru. Za każdym razem wylewamy z podstawka wodę. Cissus lubi także zraszanie.

Nawożenie

Dobrze na rozwój rośliny i jej liście wpływa nawożenie organiczne. Możemy użyć także nawozu wieloskładnikowego o połowę mniejszym stężeniu. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Podłoże
Co do podłoża to musi być to bogata w próchnicę, dobrze przepuszczalna i dobrze utrzymująca wilgoć mieszanka. Niezbędne jest także dodanie torfu oraz rozdrobniony styropian.

Przesadzanie

Roślinę powinniśmy przesadzać tylko wtedy, gdy korzenie nie będą mieścić się już w doniczce. Ważne jest też, aby ziemia miała kwaśny odczyn. Dodatkowymi zabiegami, które możemy wykonać dla naszej rośliny to owijanie długich pędów i usuwanie zasychających liści.

Menu