PostHeaderIcon Ciemiernik Helleborus

Opis

Ciemiernik pochodzi głównie z Europy, gdzie występuję poczynając od Wysp Brytyjskich, Włoch, Karpat kończąc w Azji na Kaukazie czy w Izraelu. Jest mrozoodporną byliną. Posiada skórzaste liście, a kwiaty składają się z najczęściej pięciu dużych działek okwiatu, uważanych za ich kielichy.

Stanowisko
W mieszkaniu powinniśmy zapewnić roślinie duże ilości rozproszonego światła. Najlepiej ustawić doniczkę na parapecie balkonowego okna, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych. Zaciemnione miejsce powodować może zahamowanie kwitnienia. Ciemiernik najlepiej rośnie w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 15st.C Jeśli chcemy, aby roślina dłużej kwitła to nie stawiajmy doniczki z Ciemiernikiem w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura pokojowa lub wyższa.

Podłoże

Ziemia w doniczce powinna stale być wilgotna, ale nie może dojść do zalania bryły korzeniowej. Nie możemy dopuścić także do zasuszenia jej co może spowodować zamieranie liści i pąków kwiatowych.

Nawożenie
Nawozimy roślinę bardzo rzadko, bo 2-3 razy do roku. Używamy do tego zwykłej mieszanki nawozowej.

Przesadzanie

Przesadzamy roślinę równie rzadko jak i nawozimy. Podłoże powinno być przepuszczalne, z dużą ilością próchnicy. Przesadzamy wiosną i tylko wtedy, gdy korzenie przedostają się przez otwory w doniczce.

Rozmnażanie

Rozmnażanie Ciemiernika odbywa się poprzez podział rozrośniętych roślin lub z nasion.

Nie zapominajmy o usuwaniu zasychających fragmentów rośliny i starzejących się kwiatów.

Powiązane wpisy:

  1. Rypsalis Rhipsalis
  2. Fiołek afrykański Saintpaulia
  3. Gardenia Gardenia
  4. Kariota Caryota
  5. Poliscias Polyscias

Comments are closed.

Menu