PostHeaderIcon Cibora Cyperus

 

Opis

Pochodzi z gorących i wilgotnych regionów naszego globu. Popularną Cibore Zmienną spotkać możemy na Madagaskarze, gdzie tworzy gęste zarośla. Roślina należy do turzyc, czyli jest trawą. Jej charakterystyczną cechą jest trójgraniasta łodyga wypełniona gąbczastym rdzeniem.

Stanowisko
Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle. Nie zaszkodzi nawet miejsce zaciemnione. Jak u innych roślin, słońce może spowodować żółknięcie liści. Latem stać może na balkonie czy tarasie. Najlepsza jest dla rośliny temperatura pokojowa. Może być również wyższa co spowoduje szybszy rozrost. Nowością jest to, że w przypadku tej rośliny, korzenie cały czas stać w wodzie. Przesuszenie może doprowadzić do zasychania liści. Nie zaszkodzi również zraszanie wodą.

Nawożenie
Nawozimy Cibore co 3-4 tygodnie. Używamy do tego mieszanki nawozowej do roślin ozdobnych z liści. Zimą oczywiście nie nawozimy.

Przesadzanie

Do przesadzania najlepiej nadaje się uniwersalna mieszanka z dodatkiem torfu, gliny i gruboziarnistego piasku. Przesadzamy wiosną bądź latem, ale tylko te rośliny, których korzenie nie mieszczą się w doniczce.

Rozmnażanie

Rozmnażamy poprzez karpy oraz sadzonki liściowe. Robi się to w dość dziwny sposób, gdyż najpierw wkładamy do pojemnika sadzonki do góry nogami. Przed tym ucinamy do połowy liście.

Menu