PostHeaderIcon Cantedeskia Zantedeschia

 

Opis

Pochodzi z Afryki Południowej. Występuje na błotnistych terenach, które co pewien czas wysychają. Wtedy wysycha również roślina. Kiedy znowu pojawia się woda z bulw wyrastają liście i roślina roślina ponownie kwitnie na nowo. Urok dodaje kolorowy i wywinięty liść. Otacza on żółtą kolbę, która jest właściwym kwiatostanem. Istnieje wiele odmian Cantedeski, które możemy uprawiać w swoim domu. Są mniejsze, ale za to piękniej kwitną.

Stanowisko
Cantedeskia potrzebuje dużo światła rozproszonego. Silne promienie mogą doprowadzić do poparzenia liści. za to zbyt mało światła doprowadza do braku kwitnienia i wydłużania się pędów liści. Temperatura powinna wynosić 18-20st.C albo o kilka stopni wyższa. W okresie jesieni i zimy 10-12st.C

Podlewanie

Podlewanie natomiast zależy od gatunku. Kiedy kłącza wypuszczają liście, podlewajmy raczej częściej i obficie. Ziemia w doniczce musi cały czas być wilgotna. Zimą, w okresie spoczynku podlewamy rzadko, a gdy liście zżółkną to zaprzestajemy całkowicie tej czynności. Ponawiamy podlewanie, gdy Cantedeskia znowu wypuszcza nowe liście. Możemy także zraszać ja letnią wodą.  Jeżeli nadmiernie będziemy podlewać roślinę to doprowadzi to do chorób grzybowych i tym samym do gnicia bulw i liści.

Nawożenie
Nawozimy co 7-10 dni. Używamy do tego mieszanki nawozowej. Jesienią i zima nie nawozimy.

Przesadzanie

Do przesadzania używamy żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Może to być ziemia ogrodnicza z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Pamiętajmy, że przesadzamy tylko i wyłącznie bulwy i kłącza. Konieczny jest także drenaż na dnie doniczki.

Przecieramy oczywiście liście z kurzu używając do tego wilgotnej szmatki.

Menu