PostHeaderIcon Banan Musa – Bananowiec

 

Opis

Pochodzi z międzyzwrotnikowej flory Azji, Afryki i Australii. Roślina składa się ze sztywnych liści, mocno otulających się wzajemnie poprzez ogonki liściaste i przypominają przez to pień. W rzeczywistości są to łodygi. Ze środka „pnia” wyrasta ogromny kwiatostan. Kwiatów jest bardzo dużo i z nich wyrastają banany.

Stanowisko
Mamy do czynienia z rośliną, która lubi i jednocześnie potrzebuje bardzo dużo bezpośredniego słońca. Jeśli dostarczymy go za mało to Banan przestanie rosnąć, a liście tracą kolor. Ze względu na wielkość, roślina potrzebuje dużo miejsca. Ustawmy ja tak, by miała dla siebie dużą przestrzeń. Najlepiej odpowiada jej temperatura 20-25 st.C a jeszcze lepiej by była wyższa. Zima starajmy nie zmieniać temperatury o ile nie chcemy zaszkodzić roślinie.

Podlewanie

Banan podlewamy obficie i regularnie, nie zostawiajmy wody w podstawku. Pamiętajmy o zapewnieniu jej wilgotnego powietrza i zraszaniu wodą.

Nawożenie
Nawozimy często, bo co 7 dni, używając mieszanki nawozowej. Nie zaszkodzi również nawożenie organiczne i raz na jakiś czas nawożenie dolistne. Zimą także można nawozić, ale zdecydowanie rzadziej- raz na 2 miesiące.

Przesadzanie

Do przesadzania nadaje się ziemia ogrodnicza z dużą zawartością torfu oraz gliny. Robimy to wtedy, gdy już korzenie wyrastają z doniczki.

Pielęgnacja

Dla pielęgnacji przecieramy delikatnie liście z kurzu i ucinamy te zaschnięte.

Rozmnażanie

Rozmnażamy poprzez odrosty korzeniowe i nasiona.

Menu