PostHeaderIcon Aspidistra

 

Opis

Aspidistra to roślina pochodząca z Japonii. Tam tworzy gęste kępy rozrastające się kłączami na boki. Ma ciemnozielone, skórzaste liście wyrastające z kłączy. Gdy się rozrośnie, u nasady liścia pojawiają się kwiaty. Ich kolor jest niesamowicie brunatno-fioletowy a brzegi mają kremowy kolor. Inna jej nazwa to „żelazne liście” z uwagi na bardzo dużą wytrzymałość. Dzięki swojemu urokowi i wyglądzie, liście idealnie nadają się do bukietów, wiązanek lub innych kompozycji kwiatowych.

Stanowisko
Aspidistra nie potrzebuje dużo słońca. Nadaje się więc do słabo oświetlonych pomieszczeń. Ostre słońce może powodować blednięcie ciemnozielonych liści oraz zwijanie się ich. Roślina nie jest ciepłolubna. Zniesie nawet temperaturę 10-12 st.C

Podlewanie

Aspidistre podlewamy regularnie tak, aby ziemia była cały czas wilgotna. Zimą natomiast podlewamy rzadziej. Od czasu do czasu możemy lekko zraszać letnią wodą.

Nawożenie
Nawozimy co 3-4 tygodnie roztworem mieszanki wieloskładnikowej. Możemy również stosować nawożenie organiczne.

Podłoże i przesadzanie

Co do podłoża to do przesadzania używamy uniwersalnej mieszanki ogrodniczej. Pamiętajmy o drenażu. Przesadzajmy tylko te bardzo rozrośnięte rośliny, ale pamiętajmy, że rośnie lepiej, gdy korzenie mają w doniczce ciasno.

Pielęgnacja

Pielęgnujemy Aspidistre poprzez regularne ścieranie kurzu z liści oraz ucinanie zasychających.

Choroby

Rosina odporna na choroby. Rzadko, ale jednak mogą pojawić się na liściach tarczniki.

Menu