PostHeaderIcon Asparagus

Opis

Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Północnej. Rośliny z rodziny Asparagusów posiadają drobne, łuskowate gałązki, które w zależności od gatunku mogą mieć kształt igieł jak w tym przypadku bądź liści. Wyrastają z wzniesionych, wywijających się czasami pędów.

Stanowisko

Miejsce Asparagusa w mieszkaniu powinno być dobrze oświetlone, ale światłem rozproszonym. Jeśli jednak dostarczymy mu za dużo słońca, liście mogą żółknąć i opadać. Niedobór natomiast prowadzi do zahamowania wzrostu bądź nadmiernego rozrostu pędów.

Ładnie wygląda zawieszony w pojemniku w widnym oknie kuchni.

Temperatura

Najbardziej odpowiada mu temperatura pokojowa. Zimą powinna jednak wynosić około 10-15 st.C

Podlewanie

Podlewamy umiarkowanie. Ziemia powinna cały czas być wilgotna. Zimą podlewamy rzadziej w przypadku pozostawienia w chłodniejszym miejscu. Dobry wpływ na Asparagusa ma zraszanie letnią i miękką wodą.

Nawożenie
Nawozimy co 7-10 dni latem i wiosną. Używamy do tego mieszanki wieloskładnikowej. Zimą oczywiście zaprzestajemy nawożenia.

Przesadzanie

Do przesadzania najlepiej użyć uniwersalnej mieszanki ogrodowej ze względu na swoja przepuszczalność i utrzymywanie wilgoci. Przesadzamy roślinę tylko wtedy, gdy zobaczymy, że korzenie nie mieszczą się w doniczce. Przesadzamy latem bądź wiosną.

Aby usunąć kurz znajdujący się na liściach użuwamy silnego strumienia wody. Usuwamy również zaschnięte liście roślin.

Rozmnażanie

Asparagusa rozmnażamy z nasion. Najpierw należy je przez 48 godzin moczyć w letniej wodzie.

Choroby

Rośliny często atakują przędziorki i mszyce.

Menu