PostHeaderIcon Ardizja Ardisia

Opis

Ardizja drzewiasta porasta cieplejsze regiony Japonii, Tajwanu, Korei, a także Chiny i północne Indie. Jest charakterystyczną rośliną z uwagi na swoje piękne czerwone owoce. Posiada długie, bo prawie 20 cm liście. Są błyszczące i skórzaste. Wyrastają z niej białoróżowe kwiaty, z których po przekwitnieniu wyrastają właśnie czerwone owoce.

Stanowisko
Jeśli chcemy by Ardizja dobrze rosła to ustawmy ją na parapecie okna północnego. Potrzebuje dużo światła, ale pamiętajmy, że jego nadmiar doprowadza do blednięcia liści, a nawet poparzenia ich.

Podlewanie

Podlewamy umiarkowanie, ale bryła korzeniowa nie może się całkowicie przesuszyć. Nie zaszkodzi jej również krótkotrwałe niedostarczanie wody. Pamiętajmy jednak by nie przesadzić jeśli nie chcemy doprowadzić do opadania liści i owoców. Zimą podlewamy częściej, gdyż w mieszkaniu w tym okresie jest cieplej i panuje bardziej suche powietrze. Właśnie suche powietrze doprowadza do marszczenia się jagód.

Nawożenie
Aby Ardizja przetrwała nam w mieszkaniu dłużej niż rok to wiosną nawozimy ją mieszanką wieloskładnikową do upraw doniczkowych. Robimy to co 3-4 tygodnie aż do końca sierpnia. Co do podłoża to najlepsza do przesadzania jest mieszanka do upraw roślin doniczkowych. Musi być przepuszczalna i dobrze utrzymująca wilgoć o lekko kwaśnym odczynie. Nie ma potrzeby przesadzania jeśli mamy zamiar trzymać ją w naszym mieszkaniu tylko jeden sezon.

Rozmnażanie

Rozmnażamy roślinę poprzez sadzenie nasion. Nie zawsze jednak mogą nam wykiełkować. Aby była cały czas piękna i zachwycała wszystkich swoim wyglądem, pamiętajmy o wycieraniu kurzu z liści oraz o skracaniu pędów.

Uwaga: latem najlepiej jednak jest wynieść roślinę na balkon czy taras.

Menu