PostHeaderIcon Araukaria Araucaria


Opis

Araukaria to roślina egzotyczna i iglasta, którą rzadko możemy spotkać w naszych mieszkaniach. Istnieją jednak miejsca, gdzie rosną całe połacie lasów złożone z tych właśnie roślin. Araukaria rosną tylko na południowej półkuli naszego globu.

Stanowisko

Najlepiej umieścić roślinę w bardzo dobrze oświetlonym miejscu, ale światłem rozproszonym. Najlepiej zapewnić równomierne oświetlenie z każdej jej strony. Latem nie zaszkodzi jej pobyt na świeżym powietrzu tarasu bądź balkonu, lekko zaciemnionym i zacisznym.

Temperatura

W przeciwieństwie do większości roślin lubi chłód i najlepiej odpowiada jej 13-15 st.C Zimą obniżamy do 8-10st.C Jeśli temperatura będzie wyższa niż 18st.C to igły mogą poprostu poopadać.

Podlewanie

Podlewamy obficie i regularnie, ale podłoże nie może być zalane. Nie zaszkodzi jak codziennie zraszać będziemy miękką wodą. Robimy to jednak za dnia, by przed nocą zdążyła wyschnąć.

Nawożenie
W okresie wiosennym, letnim i jesiennym nawozimy Araukarie co 3-4 tygodnie nawozem do roślin wrzosowatych.

Przesadzanie

Kiedy roślina jest młoda to przesadzamy ją co 2-3 lata. Starsze rośliny nie wymagają tak częstego przesadzania więc robimy to rzadziej. Ważny jest także drenaż. Araukaria wymaga podpierania. Wystarczy do tego najzwyklejszy kijek. Usuwamy również najwyższe piętra rośliny, które nie posiadają już igieł.

Rozmnażanie

Rozmnażamy ją tylko i wyłącznie z nasion.

Ważna uwaga: roślina wrażliwa na dym papierosowy i ulatniający się gaz.

Menu