PostHeaderIcon Anigozantus Anigozanthos

Opis

Pochodzi z wyspy oddzielonej od innych kontynentów, czyli Australii. Porasta jej południowo-zachodnie pustynne stepy. Nazywana jest także „kangurzą łapą”. Z kępy szablastych liści, które przypominają liście Irysa, pokrytych szorstkimi włoskami, wyrasta sztywny pęd kwiatostanowy. Posiada jednostronne podłużne kwiaty pokryte meszkiem. Odmiany, które hodujemy w domu cechują się mniejszymi rozmiarami ale za to bardziej bujnym kwitnieniem. Anigozantus jest rośliną sezonową, ale w naszym mieszkaniu może przetrwać dłużej niż rok.

Stanowisko
Najlepiej postawić roślinę w dobrze oświetlonym miejscu. Jeśli nie chcemy by roślina traciła kwiaty bądź całkiem zamarła to miejmy to na uwadze. W okresie ciepła, czyli latem możemy wystawić ją na balkon czy taras.

Podlewanie

Podlewamy ją obficie tak aby korzenie były dobrze nawodnione. Unikajmy jednak zalania korzeni. Zimą róbmy to oczywiście z umiarem, raczej rzadko.

Nawożenie

Nawozimy standardowo co 3-4 tygodnie roztworem o zmniejszonym stężeniu niż zalecane. Możemy stosować również nawożenie organiczne.

Przesadzanie
Przesadzać spokojnie możemy do uniwersalnej ziemi z dodatkiem gliny i gruboziarnistego piasku. Przesadzamy egzemplarze, które są już zdecydowanie rozrośnięte. Robimy to oczywiście wiosną. Niezbędny jest także drenaż. Dodatkowo pielęgnujemy Anigozantusa poprzez przecieranie co jakiś czas jego liści z kurzu. Odcinamy również kwiatostany, które przekwitły.

Rozmnażanie

Rozmnażamy poprzez podział rozrośniętych kęp.

Menu