PostHeaderIcon Afelandra Aphelandra

Opis

Afelandra pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Panują tam trudne porównując do naszych warunki atmosferyczne. Codziennie pada a temperatura praktycznie się nie zmienia. Jak każda egzotyczna roślina Afelandra jest bardzo ciekawa. Posiada piękne i zielone liście o srebrnej barwie nerwów. W zależności od gatunku i odmiany, kwiaty mogą mieć żółty, czerwony lub łososioworóżowy kolor.


Pielęgnacja

Ze względu na swoje przystosowanie do tropikalnego klimatu Afelandra jest trudną do pielęgnacji w warunkach domowych rośliną. Powinniśmy dlatego dostarczyć jej dużo światła. Pamiętajmy, że jego nadmiar może zaszkodzić i doprowadzić do wydłużania pędów, a nawet zahamowania wzrostu. Temperatura, w której ustawimy naszą roślinkę powinna wynosić 22-24 st.C Zimą nieco mniejsza. Podlewamy oczywiście często i obficie. Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna.

Nawożenie

Nawozimy co 2-3 tygodnie. Nawożenie organiczne dobrze wpływa na wygląd liści. Przesadzamy roślinę wtedy, gdy zauważymy, że jest już mocno rozrośnięta. Ziemia wymagana do tego powinna być dobrze przepuszczalna i utrzymująca wilgoć. Najlepiej nadaje się do tego uniwersalna mieszanka z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów i przecieraniu liści z kurzu. Afelandra choruje rzadko, ale mogą zaatakować ją popularne mszyce czy przędziorki. Niestety po 2-3 latach roślina traci swój urok i starzeje się.

Menu